Mida teha tühjaks saanud Vimergy topsidega?
Kas teadsid, et Vimergy tinktuuripudeleid saab juppideks võtta ning sel viisil sorteerida eraldi nii klaasi, plastiku kui kummi? Lisaks saad lasta fantaasial lennata ning purkidele uue elu anda, kasutades tühje purke lillevaasina või hoiustades suuremates plastikust topsides näiteks nööpe, seemneid või muud meelepärast. Sel viisil on taaskasutus nii praktiline kui ka põnev. Kui tahaksid teada, mida ja kuidas tühjaks saanud topsikutega ikkagi täpsemalt peale hakata ning kuidas anda oma panus taaskasutusse, siis loe postitus kindlasti lõpuni – ehk nopid endale siit mõne hea idee kõrvataha panemiseks!
Selles postituses räägime lähemalt:
- Milleks üldse taaskasutada;
- Kuidas saad sina omalt poolt taaskasutamisesse panustada;
- Mida teha tühjade plastikpudelitega ning milliseid plastikuid saab taaskäidelda;
- Kuidas Vimergy tühjadele pudelitele ja purkidele uus elu anda;
- BOONUS: kuidas muuta toidujäätmed mustaks kullaks
Alustame algusest – miks on prügi sorteerimine ja taaskasutus sedavõrd olulised?
Läbi taaskasutuse saab igaüks meist anda omapoolse panuse puhtama elukeskkonna ning puhtama keskkonna nimel. Kui tegutseme üheskoos, saab ühel hetkel väikestest sammudest suur ja tulemuslik samm, mis päriselt midagi muudab. Muutuste nägemiseks peaks taaskasutamine saama aga meie kõigi südameasjaks. Seetõttu on väga oluline pöörata sellele tähelepanu juba täna.
Kuidas taaskasutusega algust teha?
Kuigi taaskasutus ja prügi sorteerimine võivad esmapilgul tunduda tüütu ja aeganõudva lisakohustusena, ei ole see tegelikult sugugi niivõrd ajakulukas ega keeruline. Tänapäeval on kogu protsess väga lihtsaks ja mugavaks tehtud ning enamasti ei ole konteinereidki vaja kaugelt otsida. Üldiselt kipub aga ikka just harjumuste muutmine see kõige keerulisem osa olema, kuid kui otsus on vastu võetud ning esimene samm astutud, läheb kõik juba ladusalt. Usume, et nii on ka prügi sorteerimise ja taaskasutamisega – kui see harjumuseks kujuneb, ei tundu see enam mitte tüütu lisakohustusena, vaid tekitab hoopis hea tunde, et oled teinud midagi keskkonna heaks. Kuidas aga ikkagi alustada?
Jälgi, et olmeprügi sekka ei satuks taaskäideldavaid pakendeid ega materjale
Kui plast- või klaaspakend tühjaks saab, siis ära viska seda koos puu- ja köögiviljakoortega ühe kompotina kokku, vaid hoiusta need eraldi ning toimeta võimalusel vastavatesse konteineritesse.
Tegelikult saab väga suurt osa prügist, mis prügimäele satub, kas taaskäidelda või uuele ringile saata. Probleem, millega jäätmekäsitlejad silmitsi seisavad, on see, et kõik erinevad materjalitüübid, pakendid, kompost ja muu prügi on kõik segamini ühes anumas.
Selleks, et materjali saaks uuele ringile saata, peavad üht tüüpi materjalid oleme sorteeritud eraldi. Võrdlemisi lihtne asi tavatarbijale ja ettevõttele, kuid väga keeruline ja kulukas sorteerimisjaamale.
Pakendid, mida saaks taaskasutada, kuid mis on määrdunud või teiste materjalidega koos, leiavad oma tee tihtilugu just prügimäele.
Sorteerimine on printsiibilt lihtne
Tegelikult on sorteerimise harjumuse tekitamine üsna lihtne. Isegi lapsed oskavad seda juba lasteaias korrektselt teha ning oma vanematele eeskujuks olla.
Eramajade sorteerimislahendus Ragn Sellsi’lt
Selleks, et sorteerimine veelgi sujuvamaks muuta, on Ragn Sellsi loonud mugava pakendikoti lahenduse eramaja omanikele. Lihtsalt kogu kõik pakendid (klaas, metall ja plastik) ühte kotti, tõsta õigel päeval õue ning pakendit korjav prügiauto viib pakendikoti tasuta ära. Sulle jääb vaid kogumise vaev. Pakendikoti teenuse kohta saad lähemalt lugeda siit.
Ka kortermajade hoovis on tavapäraselt mitu erinevat konteinerit, mis sorteerimisel abiks on.
Lisaks on tihedama asutusega piirkondades ilmselt ka erinevad konteinerlahendused. Usun, et ka sinu kodu lähedal on selline võimalus olemas. See pealtnäha väike samm konteineri juurde näitab suhtumist planeedi heaolusse ning aitab suunata inimtegevust ringmajanduse suunal. Ilusa, puhta ning tasakaalus maailma pärandamine ka oma laste-laste lastele peaks olema kogu inimkonna ühine prioriteet.
Meie tänased otsused, peavad looma maailma, mis on jätkusuutlik ka seitsme generatsiooni järel. Energiat, vett ja looduvarasid puudutavad otsused ei tohi järeltulevate põlvede elu muuta keerulisemaks.
Põhja-Ameerika hõimu Haudenosaunee elufilosoofia: 7 generatsiooni põhimõte
Alusta sorteerimisega juba täna
Ära lükka seda olulist otsust homse varna, vaid alusta kohe täna. Tee kodus väike inventuur ning vaata üle kui palju ning milliseid erinevaid pakendeid sinu peres näiteks kuuajase perioodi vältel tekib – see kogus võib sind üllatada! Nii saad paika seada plaani, mil viisil erinevaid pakendeid koguda, kas ja kuidas neid kasutada ning mil viisil need mugavalt taaskasutusse suunata.
Milliseid plastikuid saab taaskäidelda?
Ilmselt avastad, et suurem osa prügist on mingit sorti plastik. Natuke ka klaasi ja metallpakendeid.
Võib-olle oled ka märganud, et plastpakenditel on tavaliselt peal taaskasutuse märk, mille sees on üks number. Mida see number näitab?
Tegemist on RIC (Resin Identification Code – Vaigu/plastiku indentifitseerimise kood, ingl.k) numbriga, mida täna märgitakse ühest seitsmeni. 1, 2 ja 5 tähisega pakendid on taaskäideldavad ning enamik sorteerimisjaamasid suudab nendega hästi edasi toimetada.
Kõik Vimergy plasttopsid, nagu näiteks L-Lüsiin või Glutatioon, on samuti taaskäideldavas pakendis. Vimergy plastpakenditelt võid leida taaskäitluse märgi seest numbreid 1 ja 2. See tähendab, et pakendi valmistamisel kasutatakse PETE ja HDPE plastikuid. Need pakenditüübid on laialdaselt levinud toiduainetööstuses. Plasti märgistamisest ning erinevate plastikutüüpide ohutusest saad lähemalt lugeda siit.
Kõik Vimergy plasttopsid sobivad pakendiprügi hulka. Määrdunud pakendid, nagu näiteks spirulina või odraorase mahlapulbri topsid loputa enne läbi. Loputusel tekkinud rohelise vee võid valada taimedele väetiseks!
Enne pakendiprügisse viskamist mõtle, äkki saad pakendile anda juba kodus uue elu
Kõiki topsikuid alles hoida on muidugi keeruline, kuid miks mitte osadele neist mõni uus rakendus leida. Kui oled käsitööfänn, siis sobivad suuremad purgid – Lüsiini, Micro- C või Spirulina oma näiteks nööpide või niidirullide hoiustamiseks. Väiksematesse saab lisada aga lahtiseid maitseained, ürte, vürtse või puruteed. Niisamuti sobivad topsid aga ka pliiatsihoidjaks, taimede istutamiseks või hoopis garaaži kruvitopsideks. Lisaks saad topsikesed soovi korral oma äranägemise järgi kujundada ning uued sildidki peale kleepida – nii ei pea kõiki topse ära viskama ning lisaks jagub ka põnevust!
Kuidas aga sorteerida Vimergy klaaspudelis tinktuure?
Kõik Vimergy tinktuuripudelid on loodud selliselt, et need saab pärast kasutamist juppideks võtta ning eraldada üksteises klaasi, plastiku ning kummi. Sel viisil ei pea sa viskama plastikut ja klaasi samasse konteinerisse ning saad läheneda hoopis keskkonnasäästlikumalt.
Või isegi, kui sul on üks pakendikott kõigi pakendite jaoks, siis on sorteerimisjaamas lihtsam seda pakendit edasi sorteerida.
Erinevate osade eraldamine on imelihtne – keera lihtsalt tinkruuripudelilt kork koos pipetiga maha, eemalda korgi küljest klaasist pipett ning seejärel sikuta plastikust korgist välja kummist pipetiots. See kõik käib väga kergelt ning võtab vaid hetke, kuid mängib suures pildis siiski olulist rolli.
Selliselt pipetti avades on sul võimalik pipetti ka puhastada ning kasutada seda näiteks väikestele lastele värskelt pressitud mahla – sellerimahla, apelsinimahla vm – andmiseks.
Anna tühjadele pudelitele uus elu
Tühjad tinktuuripudelid sobivad imehästi nii erinevate (jõulu)kaunistuste- ja tulukeste meisterdamiseks kui ka pisemateks lillevaasideks. Niisamuti võib need üle värvida ning neist lauale või riiulile omanäolised dekoratiivelemendid luua. Kui armastad looduskosmeetikat ning valmistad endale sageli erinevatest eeterlikest õlidest lõhnaõlisid või kodulõhnastajaid, siis võivad just tühjaks saanud tinktuuripudelid õlisegude hoiustamiseks sobilikud olla. Nii võib loominguline taaskasutus lausa sinu uueks hobiks saada!
Veidi suuremate lastega meisterdamisel võivad klaaspurgid samuti kasuks tulla.
Toidujäätmed tasub komposteerida
Kompostimine ei ole raketiteadus, kuid erinevad regulatsioonid ja haisema kippuv hunnik ei meelita paljusid seda proovima. Kuid ka toiduringluse maastikul on näha positiivseid arenguid.
Kas teadsid, et sul on võimalik eramaja juurde paigaldada hiirekindel ja üliefektiivne trummelkomposter. Trummelkomposter on selline komposter, mis õigesti kasutades ei haise. Seda seepärast, et komposteerumine (ehk orgaanika aeglane põlemine ning lagunemine algosadeks) toimub aeroobselt ehk rohke hapniku olemasoluga. Suurepärane kompost valmib soojal aastaajal kõigest kahe kuuga.
Tänu heale termoisolatsioonile töötavad taolised komposterid ka talvel, kui regulaarselt toidujäätmeid “kütteks” lisada.
Trummelkomposter on efektiivne ja võrdlemisi puhas viis, kuidas koduaia tarbeks komposti toota.
Aitäh, et hoolid!
PS! Kui valmistad tühjadest Vimergy topsidest midagi vahvat, siis pildista see üles ning jaga kindlasti ka meiega – meil oleks suur heameel näha, mida toredat valmistanud oled! Kirjuta meile või märgi meid instagramis: @elusvali
Kasutatud allikad ja lisauurimist taaskasutamise teemal
- Kuhuviia – interaktiivne kaart, kust välja uurida, kus sinu piirkonnas oma aja ära elanud asjad edasi viia
- https://www.joracomposters.com
- https://nutriloop.org/et/