Artiklid, Meditsiinimeedium, Tervis

B12-vitamiin kui kriitilise tähtsusega toidulisand sinu tervise heaks

B12-vitamiin

Meditsiinimeedium Anthony Williami sõnul kannatab tänapäeval praktiliselt kogu inimkond B12-vitamiini puuduse käes. Tihti ei olda sellest sugugi teadlikud, sest arstivisiidil tehtud vereanalüüs võib kenasti normi piires või isegi üle normi näida. Kuid kas analüüsid on võimelised kindlaks määrama seda, kas B12 imendub organismis just seal, kus seda enim vaja on – organite kudedes, ajus ja närvisüsteemis?

Võib juhtuda, et kuigi analüüsi kohaselt on vitamiini tase normis, vaevleb närvisüsteem ikkagi õiget tüüpi B12-vitamiini vaeguses. Miks aga on B12-vitamiin sedavõrd oluline ning kuidas oma vitamiinivarud täidetuna hoida? Sellest nüüd juttu tulebki.

Mille poolest B12-vitamiin sedavõrd oluline on? 

B12-vitamiin vastutab organismis kümnete tuhandete funktsioonide eest ning aitab meil süsivesikutest, rasvadest ja valkudest energiat toota. B12 on lausa kriitilise tähtsusega närvisüsteemi jaoks, soolestiku tervise heaks ning punaliblede tootmiseks. Lisaks on B12 tõeline ajuvitamiin.

Asendamatu tähtsusega B12-vitamiin: 

Tugevdab närvivsüsteemi ja aju

B12 koos adenosüülkobalamiini ja metüülklobalamiiniga pakub tuge kõigi neuroloogiliste sümptomite ning haigusseisundite korral, tugevdades ning kaitstes nii aju kui ka kesknärvisüsteemi. Lisaks sisaldab õiget tüüpi B12 vajalikke elektrolüüte, mis kaitsevad ajukude kahjustuste eest ning võimaldavad seda taastada. Ühtlasi pakub B12 ka vaimset ja emotsionaalset turgutust.

Absoluutselt kõik ajurakud vajavad B12 vitamiini, et elus püsida. Sellest võimsast vitamiinist on abi nii bipolaarse depressiooni, ALS-i, Parkinsoni tõve, hulgiskleroosi, paanikahoogude, migreeni, rahutute jalgade sündroomi, POTS-i, väsimuse, värisemise kui paljude muude seisundite korral. B12 vitamiini kulub rohkem nendel inimestel, kes tegelevad aktiivse ajutöö või spordiga, või kogevad parasjagu elus suuri katsumusi, stressi, emotsionaalseid läbielamisi.

Hoolitseb maksa tervise eest 

B12-vitamiin on kriitilise tähtsusega vitamiin maksa töös. B12 osaleb enam kui 2000 keemilises funktsioonis, aktiveerides maksa võime töödelda, kasutada ning jaotada kõiki teisi sinna talletunud vitamiine ja mineraalaineid. B12 tugevdab maksarakke ja maksasagaraid, hoides ära maksa veresoonte atroofiat ning toetades maksa tööd. 

Vähendab põletikku 

Õiget tüüpi B12 aitab hoida homotsüsteiini taseme madalal, mis vähendab  põletikutaset kehas. 

Kaitseb keha viiruskahjustuste eest 

Adenosüülkobalamiin koos metüülkobalamiiniga kaitseb organismi Ebstein-Barri viiruse muteerunud tüvede ning muude kahjulike viiruste poolt eritatud  neurotoksiinide kahjustuste eest ning tugevdab organismi vastupanuvõimet erinevate pahalaste suhtes. 

B12 on abiks erinevate terviseseisundi puhul 

B12 on tõepoolest üks neist vitamiinidest, millest on abi praktiliselt iga sümptomi ning tervisemure korral. Olgu selleks närvisüsteemihäired, depressioon, seedetrakti probleemid või mõni autoimmuunne seisund – B12 on kriitiliselt oluline mistahes tervisemure puhul ning ka hea tervise säilitamiseks. 

Mis põhjustab B12 defitsiiti ning kuidas seda ära tunda? 

On levinud uskumus, et B12-vitamiini puudus esineb vaid taimetoitlaste ning veganite seas. Tegelikkuses ei ole see aga sugugi nii. Vitamiinivaegus kimbutab enamikku meist – imikutest vanuriteni.  Seda eriti tänapäeval, mil toidu kvaliteet on oluliselt langenud ning meie kehad on pideva pinge all, püüdes toime tulla nii kiire elutempo, keskkonnasaaste, stressi kui ka erinevate viiruste ja muude patogeenidega, millega paratamatult kokku puutume.

Meditsiinimeediumi sõnul peitub B12 defitsiidi taga enamasti kaks põhjust – biootikumide puudus toidus või loid/ülekoormatud maks. Kui B12-vitamiini tase on organismis kriitiliselt madal, võib see endaga kaasa tuua: 

  • nõrkuse ja kroonilise väsimuse; 
  • lihas- ja liigesvalu; 
  • mälu halvenemise; 
  • südame puperdamise; 
  • seedetrakti probleemid nagu kõhukinnisus ja iiveldus; 
  • kahvatu jume; 
  • kognitiivsed häired; 
  • suuhaavandid ja veritsevad igemed; 
  • koordinatsioonihäired; 
  • meeleolumuutused, sh depressiooni, ärevuse ja närvilisuse; 
  • hingeldamise ja pearingluse; 
  • jpm. 

Vitamiinivarude tühjenemist soodustavad krooniline stress, rasva- ja valgurikas toit, vähene puu- ja köögiviljade tarbimine, suukaudsed hormonaalsed rasestumisvastased tabletid, seedetrakti häired, suitsetamine, alkohol ning muidugi salakaval kofeiin, mis paljudele igapäevaseks kaaslaseks. 

Kuidas aga vitamiinipuudust ära hoida? 

Kuigi tervislik eluviis ja värsked puu- ja köögiviljad (lehtköögiviljad sealhulgas), on suureks abiks, jääb ainuüksi sellest siiski väheks. Selleks, et B12-vitamiini vaegust ennetada, oma keha mitmekülgselt toetada ning närvisüsteem töökorras hoida, tuleks oma organismi regulaarselt kvaliteetse ning just õiges vormis oleva B12 toidulisandiga turgutada, hoidmaks vitamiinivarud täidetuna. 

Millist B12 vormi eelistada? 

Selleks, et saaksid toidulisandist maksimaalselt kasu, on lisandi kvaliteet ülioluline ja asendamatu tähtsusega. Küll aga ei ole kõik turul olevad preparaadid sugugi parima kvaliteediga ning paljudesse neist on lisatud sidrunhapet, lõhna-ja maitseained, riisijahu või muid mahuaineid, mis tervisele sugugi kasuks ei tule.

Lisaks on tähtis jälgida, et B12 oleks just õiges vormis – sisaldades nii metüülkobalamiini kui ka adenosüülkobalamiini. Üks sellistest on näiteks Vimergy orgaaniline B12, mille puhul on tegemist erilise seguga metüülkobalamiinist ja adenosüülkobalamiinist. See on vedelal kujul, suurepärase imenduvusega, alkoholivaba ning 100% lisaaineteta. Tänu meeldivale maitsele on ühtlasi ka selle tarvitamine lihtne ja mugav, sobides suurepäraselt ka pere pisematele. Vimergy B12 on saadaval Elusväli e-poes lausa kahes suuruses – 30ml ja 115ml, nii saad valida just endale sobiva suurusega pudeli.

Millist B12 aga kindlasti vältida tuleks ja miks? 

Meditsiinimeediumi soovituste kohaselt tasub eemale hoida B12 süstidest. Seda põhjusel, et süstid ei sisalda õiget tüüpi B12 segu ning võivad tundlikus kehas hoopis ülereageerimise esile kutsuda. Seetõttu ei ole need pooltki sama tõhusad, kui vedelal kujul suukaudsed preparaadid. Selleks, et B12 korralikult imenduda saaks, on oluline just suukaudne manustamine. Nii imendub vitamiin seedesüsteemi, kus see “märgistatakse” ja biosaadavaks muudetakse, et vereringesse sattudes oleks B12 elunditele kergesti vastuvõetav. Süstid sama eelist ei paku.

Milline on B12-vitamiini soovituslik päevanorm? 

Nii nagu toidulisandite puhul ikka, võivad siinkohalgi annused sõltuvalt individuaalsest tervislikust seisundist erineda. Meditsiinimeediumi soovituste kohaselt on aga minimaalseks päevaseks annuseks vähemalt 1 pipetitäis ehk keskmiselt 24-26 tilka. Parimaks imendumiseks hoia B12-vitamiini enne alla neelamist 20 sekundit keele all ning tarvita seda võimalusel tühjale kõhule, näiteks enne kerget hommikusööki. 

Orgaanilist päritolu Vimergy B12-vitamiin ootab sind  Elusväli e-poes. Uuri lisa ning soeta kõrgkvaliteetne lisand SIIT ning püsi terve!

Kasutatud allikad: medicalmedium.com

Lahtiütlus

Selles artiklis esitatud teave on ainult informatiivsetel eesmärkidel; tegemist ei ole meditsiiniliste nõuannetega, siin ei pakuta diagnoosi ega ravi. Terviseprobleemide esinemise korral tuleb pöörduda arsti või tervishoiutöötaja poole. Kui sa soovid kasutada alternatiivseid või uudseid ravivahendeid oma tervise toetamiseks, siis tutvusta seda infot oma perearstile. Vii talle vastavateemaline raamat ning aruta, kas ja kuidas oleks võimalik kasutada terapeutilisi toite ja toidulisandeid oma tervenemises.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga