Olulised põhjused miks rohkem toorest küüslauku süüa
Küüslaugu näol on tegemist tõeliselt võimsa tervendava maitse- ja ravimtaimega, mis rahvameditsiinis juba sajandeid au kohal on. See väekas lauguline peidab endas nii antibiootilisi kui ka viirusevastaseid omadusi, pakkudes tõhusat tuge nii haiguste ennetamisel kui ravis. Milles aga täpsemalt küüslaugu ravitoime seisneb? Teeme selle särtsaka laugulisega lähemalt tutvust!
Alustame algusest – milles peitub küüslaugu ravitoime?
Teravavõitu mekiga särtsakas küüslauk kannab igati õigustatult lisaks maitsetaimele ka ravimtaime tiitlit. Seda mitmel põhjusel. Ühes purustatud küüslauguküünes on nimelt peidus lausa 100 000 ühikut penitsilliini ning on tõestatud, et teatud haigustekitajate pärssimisel on küüslauk kordades nii sünteetilisest penitsilliinist kui tetratsükliinist tõhusam (penitsilliini ning tetratatsükliini näol on tegemist antibiootikumidega, mis läänemeditsiinis mitmesuguste nakkuste ravis laialdaselt kasutusel on). Lisaks aitab värske küüslauk tänu allitsiini sisaldusele aga alandada ka kolesteroolitaset, langetada vererõhku ning ennetada trombide teket. Ühtlasi pärsib allitsiin ka kahjulike mikroobide arengut, takistades haigustekitajate elutegevust organismis. Kas pole mitte võimas, et üks pisike küüslaugumugul kõike seda suudab!?
Väekas küüslauk ulatab abikäe autoimmuunhaiguste korral
Tänu põletikuvastastele omadustele on küüslauk eriti tõhus nii autoimmuunhaiguste nagu reumatoidartriit, KOK, luupus, fibromüalgia, borrelioos ja krooniline väsimussündroom kui ka teiste põletikuliste haiguste esinedes. Toorest küüslaugust võib kiiresti leevendust leida nii kõrvapõletike, kandidoosi, bronhiidi, hingamisteede infektsioonide, toidumürgituse, herpese, kuseteedeinfektsioonide, koronaararterite haiguste kui ka nõrgenenud immuunsüsteemi korral. Küüslauk tugevdab organismi üldist vastupanuvõimet ning takistab haigustekitajate paljunemist organismis, kiirendades tervenemisprotsessi.
Küüslauk hoolitseb ka soolestiku eest
Kui vaevamas on kõhukinnisus või SIBO võib just küüslaugust abi olla. See särtsakas lauguline mõjub seedimisele soodustavalt ning hävitab ebasoodsad bakterid, aidates seeläbi soolestiku mikrofloora tervislikus tasakaalus hoida. Kui oled seedimisega kimpus, tasub küüslaugule kindlasti võimalus anda.
Eelmainitule lisaks on toores küüslauk ka:
- tugevalt viirusevastane;
- võimas abiline parasiitide korral;
- fütokemikaalide rikas;
- immuunsüsteemi turgutav;
- võimas abimees nii gripi kui ka külmetushaiguste puhul;
- võimeline eemaldama käärsoolest toksilisi raskemetalle;
- seene- ja hallitusevastane.
Tervise turgutamiseks võib piisata juba 1 värskest küüslauguküünest päevas. Haiguse korral võid aga julgelt kogust suurendada ka kuni 4 või enama küüneni päevas vastavalt enesetundele.
Ka toiteväärtuselt ei jää küüslauk sugugi tahaplaanile
See võimas lauguline peidab endas lausa hämmastavas koguses vitamiine ja mineraalaineid. Muuhulgas rikkalikult nii C-, K-, kui ka B6-vitamiini ning vajalikke mineraale nagu seleen, kaalium, magneesium, kaltsium ja raud. Ühtlasi on küüslauk väga madala kalorsusega ning sisaldab ka taimset valku ja kasulikke kiudaineid.
Kuidas aga küüslauku tarvitada?
Lisaks võimsatele raviomadustele on küüslauk ka võrratu maitsetaim, andes toidule imelise maitsenüansi. Ravi eesmärgil on aga parim küüslauku tarvitada just toorelt – nii ei lähe miskit kasulikku kaotsi. Haki värsket küüslauku salatisse, purusta guacamole sekka või pressi hoopis turgutava mahla sisse. Kui sa aga suur küüslaugufänn ei ole, siis proovi küüslauku serveerida näiteks kartuli- ja tomatiroogades või koos avokaadoga, sel viisil jääb domineeriv küüslaugu mekk teiste maitsete varju, kuid kasulikud omadused jõuavad sellegipoolest sinuni!
Siin on sulle veel mõned soovitused kuidas toores küüslauk mugavalt oma igapäeva menüüsse lisada:
- Lisa küüslauku purustatud kujul värsketesse salatitesse või köögiviljaroogadesse. Kasuta küüslaugu purustamiseks peeneteralist riivi või küüslaugupressi;
- Blenderda toores küüslauk salatikastmetesse. Nii saad mõnusalt maitseka lisandi ilma kõrvetava küüslaugunoodita;
- Lisa kurgi- või suvikõrvitsanuudlite sekka;
- Blenderda Meditsiinimeediumi spinatisupi sisse;
- Söö purustatult koos toormeega;
- Peida norirulli vahele, mille retsepti leiad SIIT;
- Haki hummuse sisse;
- Purusta ahjus röstitud kartuliviiludele.
Kui immuunsüsteem vajab aga pisut tugevamat lisaturgutust, siis proovi kindlasti Meditsiinimeediumi küüslaugu-kurkumi-apelsini “shotti”, mis haigustele kiirelt üks-null teeb. “Shoti” jaoks vajad:
- umbes 2 cm pikkust toorest ingverijuppi
- umbes 2 cm pikkust toorest kurkumijuppi
- 2 keskmise suurusega apelsini
- 4 toorest küüslauguküünt
Tee nii: Pressi mahlapressi abil kõikidest koostisosadest eraldi mahl ning sega seejärel omavahel kokku 1 teelusikatäis kurkumimahla, 1 teelusikatäis ingverimahla, ¼ teelusikatäit toorest küüslaugumahla ning ¼ tassitäit apelsinimahla. Joo koheselt.
Mida teha aga siis kui värske küüslauk kohe väga vastumeelne on?
Toores küüslauk võib olla üpris järsk. Seda eriti siis, kui sa selle lõhna- ja maitsega sugugi harjunud ei ole. Seetõttu tasub alguses läheneda pigem tagasihoidlikult. Kui värske küüslauk tundub sinu jaoks algselt liiga vängena, siis alusta väikestest kogustest ning liigu järk-järgult suuremate koguste suunas. Nii harjutad oma keha samm haaval ning ühel hetkel ei pane sa enam tähelegi, kui pistad hoolega mitu küünt silmagi pilgutama nahka! Kui aga tundub, et küüslaugu maitse kohe üldse meeltmööda ei ole, on suurepäraseks alternatiiviks ka näiteks lõhnavabad küüslaugukapslid. Nii saad küüslaugu väekatest raviomadustest osa ka siis, kui toores küüslauk kohe kuidagi ei sobi.
Naudi julgelt küüslaugu tervendavat väge ning püsi terve!
Kasutatud allikad: medicalmedium.com