Täistaimne pikkpoiss läätsede ja seentega
Klassikaline pikkpoiss on sulle ilmselt lapsepõlvest juba teada-tuntud roog. Kas sa aga teadsid, et pikkpoissi saab vamistada ka täistaimselt ja lisatud rasvata? Nii see tõepoolest on! Läätsed on võrratud kaunviljad, mis toitainetest pungil. Need on toitvad ja tervislikud, kuid seejuures madala rasvasisaldusega. Kombineerides läätsed erinevate ürtide ja köögiviljadega, saad võrratu maitsekombo, mis sobib suurepäraselt ka pikkpoisi valmistamiseks. Rohelised ja pruunid läätsed on tekstuurilt tugevamad ning aitavad küpsetisel kenasti koos püsida. Läätse pikkpoiss sobib hästi ka peolauale tervislikuks täistaimseks alternatiiviks. Proovi ise järgi!
Kogus: 6-8 sööjale
Valmistusaeg: orienteeruvalt 1h ja 15 minutit + jahtumisele kuluv aeg
Raskusaste: kerge
Valmistamiseks vajad:
Pikkpoisi jaoks:
- 1½ tassitäit (300 g) pruune või rohelisi läätsesid
- 4 tassitäit (950 ml) aedviljapuljongit
- 2 loorberilehte
- 1 suur sibul, väikeste kuubikutena
- 2 keskmist porgandit, väikeste kuubikutena
- 400 g šampinjone, viilutatuna
- 1 tassitäis (90 g) gluteenivabu kaerahelbeid
- 4 värsket küüslauguküünt, purustatuna
- 1 tl jahvatatud paprikapulbrit
- 1 tl kuivatatud tüümiani
- 1 tl kuivatatud oreganot
- 2 spl tomatipastat
- 1 tl meresoola
- peotäis meelepärast rohelist (serveerimiseks)
Glasuuri jaoks:
- 4½ spl (65 g) tomatipastat
- 2 spl vahtrasiirupit
- 1 spl sidrunimahla
- 1 spl vett
- ½ tl küüslaugupulbrit
- ½ tl sibulapulbrit
- ¼ tl meresoola
Kuidas läätse pikkpoissi valmistada?
Eelkuumuta ahi 190 kraadini ja kata leivavorm küpsetuspaberiga (kasutades silikoonist vormi, ei ole küpsetuspaberi kasutamine vajalik).
Seejärel loputa läätsed voolava vee all ning pane seejärel koos puljongi ja loorberilehtedega keema. Lase keema tõusta, alanda kuumust ja keeda 15-20 minutit, kuni läätsed on pehmed, kuid oma kuju hoidvad.
Seni kuni läätsed keevad, valmista ette köögiviljad. Selleks hauta pannil vähese veega hakitud sibul, porgand ja seened. Köögiviljade valmides lisa sekka purustatud küüslauk, kuivatatud ürdid ja meresool. Küpseta veel 1-2 minutit. Keera kuumus kinni ja tõsta köögiviljasegu kõrvale.
Kui läätsed on valmis, kurna vajadusel üleliigne vesi välja, eemalda loorberilehed ja vala läätsed köögikombaini. Lisa läätsede sekka köögiviljasegu ja kaerahelbed. Töötle segu kombaini abil ühtlaseks, ent ära lase segu täiesti püreeks. Purusta ettevaatlikult seni, kuni moodustub omavahel segunenud koospüsiv mass, ent on näha ka läätsede ja köögiviljade tükke. Kui segu on valmis, vala see eelnevalt küpsetuspaberiga kaetud leivavormi (või silikoonist vormi) ja suru ühtlaseks.
Väiksemas kausis sega omavahel kokku tomatipasta, vahtrasiirup, sidrunimahl, vesi ja maitseained ning kata pikkpoiss ettevaatlikult glasuuriga. Seejärel aseta pikkpoiss ahju ja küpseta 190 kraadi juures 45-50 minutit. Lase pikkpoisil enne lahtilõikamist 10-15 minutit jahtuda, seejärel kaunista meelepärasega ja serveeri.
Nipp: Läätse pikkpoisi sisse sobivad suurepäraselt ka teised köögiviljad, näiteks seller, paprika ja isegi kapsas või riivitud kõrvits. Katseta ja leia oma lemmik kombo.